duvod proc studovat jogu v indii rishikeshi

5 důvodů proč studovat jógu v Rishikeshi

Když jsem se rozhodovala, kde kurzu učitele jógy absolvuji, udělala jsem rozsáhlý průzkum. Zabralo mi to téměr tři týdny (necelých 100 hodin) poctivého přehrabování a nekonečného porovnávání v katalogu Book Yoga Retreats. Upřímně, měla jsem toho akorád tak dost na to, abych sen o studiu jógy vypustila z hlavy, a přitom stačilo, jít na to selským rozumem…

Toužíš po tom zažít pravý nefalšovaný spirit jógy?

Zvědomění záměru cesty mi pomohlo zúžit výběr na jedno konkrétní město a to bez mrknutí oka. Dnes uvedu 5 důvodů proč studovat jógu, přesněji kurz učitele jógy právě v Rišikéši, který ti ušetří moře času v rozhodovacím procesu a konečně se sbalíš na cestu i TY.

Důvod č.1:  Autentické (původní) prostředí 

břeh řeka ganga rishikesh laxman jhula

 

Ať už si to přiznáme nebo ne, prostředí ve kterém se nacházíme má na nás značný vliv. Setkáváme se s tím v rodině, ve škole i partnerství. Uvědomit si tento fakt mě osobně pomohlo dál nehledat další důvod proč studovat jógu v místě odkud pochází.

Město Rišikéš se skládá ze slova Riši, v překladu truth seeker neboli hledač pravdy, člověk který žije v pravdě a sdílí své poznání, autentickou životní zkušenost. Rišikéš nemá v názvu spojení se slovem Riši náhodně, ideální místo kde započít cestu sebepoznání jogou. 

Rišiové v Rišikéši s umění jógy začali a kultivovali ji tu k dokonalosti celá staletí. Některé záznamy dokonce dokládají, že se tu praktikuje více než 15.000 let, a tato moudrost se tu tradičně předává dodnes. Na českých i zahraničních webech jsem se mimo to dočetla, že se Rišikéši přezdívá Světové město jógy (World Capital City of Yoga). To mi upřímně smrdělo komercí, avšak pro hluboké kořeny (a já veřím, že kořeny jsou něco, co ze Země nelze jen tak vytrhnout) jsem o Rišikéši jakož to správném místě pro studium jógy přestala dále pochybovat.

Vstupní brána do Garhwalu 

Když jsem v Google mapách rozkryla, kde se svou polohou Rišikéš nachází, na okamžik jsem se zasnila…

Představte si, že vás každé ráno z postele probouzí paprsky vycházejícího Slunce nad zelenajícími pahorky Himalájskými, trávíte čas v místě, kde protéká posvátná řeka Ganga přezdívaná Holy Mother Ganga Ji jenž v Rišikéši vymlela břehy poklidné pláže s jemným stříbrným pískem, a i mořemil milující vitamín Sea řece Ganze přijde rychle na chuť a oblíbí si její společnost, která městečku Rišikéš i jejím obyvatelům dodává neobyčejnou duševní sílu.

sunrise himalay rishikesh garhwall

Důvod č. 2: Kultura, tradice a spiritualní prostředí

Z mé zkušenosti mohu říct, že sžít se s kulturou, ze které jóga pochází sehrává důležitou roli ve správném pochopení toho, co to jóga vlastně je a proto ji uvádím jako druhý důvod proč studovat jógu v Rišikéši. Milé Česko nezlob se na mě, ale tohle nám poskytnout nemůžeš.

Rišikéš je tedy vyjímečný nejen svou polohou a autentickým prostředím, ale především nezapomíná na své kořeny a udržuje jogovou tradici na živu. Všimla jsem si, že tu svátek připadá téměř na každý den, tedy každý den je důvod k oslavě a Rišikéš je toho živým příkladem.

Spiritualní život je naší neoddělitelnou součástí

Dipa, kterou přezdívám ‚indická máma‘ začíná každý den rituálem Puja. Tahle její ranní rutina mě naprosto fascinuje. Na první pohled se mi to jevilo tak, že to má co dočinění s náboženstvím. Zapálení svíčky, opakování mantry, poděkování za další nový den…Po důkladném pozorování a vlastní zkušenosti jsem porozuměla jeho významu i síle, která se skrývá v prožívání spirituálního života, který nemá s náboženstvím naprosto nic společného, za to má co společného s námi – spojuje naše tělo s duší v jedno a cítíme se tak nějak čistěji, zaměřeněji, sebejistěji v tom, co máme ten den zvládnout a vděčně za to co už máme.

Ganga aarti triveni ghat rishikesh

Ceremonie Ganga Aarti 

V okamžik, kdy se poslední paprsky odrazí od hladiny posvátné řeky Ganga, se na jejich březích rozhoří zlaté lampy ve tvaru hada v rukou brahmánů oděných do tradičního hávu performujících rituál uctění jmenové řeky a za zpěvu mantry, děkují za vše co řeka lidem poskytuje každý den.

Do Rišikéše za Ganaga Arti putuje stovky lidí z celého světa nezávisle na jejich náboženském význání. Rozumějte, Ganga není jen řeka, Ganga je, byla a vždy bude pro Indy matkou, která poskytuje život, zalévá záhony, sdružuje lidi, odplavuje negativní myšlenky a očištuje každého, kdo z ní pije nebo se v ní koupe.

Atmosféra Ganga Aarti je naprosto jedinečná, zvláště Triveni Ghat a stojí za to, to aspoň jednou v životě zažít. Během kurzu učitele jógy (yoga teacher training) se této ceremonie tradičně zúčastníte. 😉 Takže o to rozhodně nepřijdete.

Ganga dip – akt znovuzrození 

Jak už jsem předzmínila, do Rišikéše denně proudí stovky poutníků z celého světa, jenž věří v sílu posvátné řeky Ganga a jejich záměrem je v řece alespoň jednou za život smočit celé své tělo tzv. Ganga dip. Víte, říká se a Indové tomu fakt věří, že Ganga má sílu z člověka smít všechny jeho hříchy a očistit ho. To mě přišlo hodně nadsazené, jenže…když to nezkusím, tak jak to mohu dopředu odsoudit, že?

Ganga dip byl i na mém listu “chci jednou za život zažít…“a tak jsem i přes jistou skepsi neváhala a odevzdala jsem se řece naprosto celá. A jaké to bylo?

Osvěžující a nabíjející neskutečnou energií. Jakoby mi řeka nalila do žil život. Cítila jsem se nepopsatelně štastná, doslova jsem se rozzářila. Efekt přetrvával do druhého dne. Osvěžit se nebo spočinout v Ganze třeba i půl hodinku bych popsala jako akt znovuzrození a doporučuji ho praktikovat denně, má blahodárné účinky na tělo a mysl.

Následující video vám pomůžeme udělat si jasnou představu o tom co výše popisuju a představí atmosféru městečka Rišikéš.

 

Důvod č.3: Navázání spojení sama se sebou

Možná jste si všimli, že lidskost je něco, co jde v dnešní době stranou, na čem vlastně vůbec nezáleží a média se tomu bežně vysmívají. Jako důkaz poslouží třeba jeden z dílů seriálu Ulice. Tak, jaký pak máme mít my Češi k sobě vztah?

Rišikéš je především učitelem, který mě láskyplně vede k návázání vztahu sama se sebou skrze okolní přírodu. Dává mi prostor ponořit se hluboko do sebe, do ticha…A spolu s jógou oprášit zdravou morálku a etický kodex, začít opět pěstovat základní lidské hodnoty, které v dnešním západním světě tak moc postrádáme…

Důvod č.4: Síla komunity a jednota

Na kurzu jsem si na vlastní kůži zažila léčivou sílu komunity, která je podle mě na cestě sebepoznání velice důležitá. V Rišikéši je komunita lidí velmi podporující, přijímající člověka takového jaký je s jeho nedokonalostmi, jsme si tu roven jeden druhému a tvoříme jednu velkou Rodinu. Den za dnem mizí odstup, limity vlastní mysli, stud, strachy z neúspěchu (nejen) při závěrečných zkouškách, protože už víte, že v tom nejste sami, že všichni jsme na stejný lodi a bude-li třeba, jeden druhému vzájemně pomůžeme. Jóga spojuje a na to se můžete vždy spolehnout a v Rišikéši tohle pouto opět navážete.

rishikesh holi festival

Přátelství na celý život 

Ještě před 9 měsíci pro mě bylo vážně těžké navazovat kontakt s novými lidmi a celkově udržovat kontakt s blízkými. Zrovna dvakrát toho nenamluvím, radši se držím v pozadí a tiše pozoruji. Jenže v Rišikéši je to semnou až překvapivě jiné. Navazovat kontakty mi jde přirozeně a stává se to pro mě normální. Čím to je?

Člověk se tu uvolní. Nikam nespěchá, má čas na druhého. Na ulici se srdečně s úsměvem na tváři pozdravíme Namasté, zeptáme se jeden druhuhé jak se má, prostě jen tak z čistého zájmu. Běžně se mi stává, že druhý den společně s nově nabitými přáteli posedíme na břehu řeky Gangy, vyprávíme si příběhy ze Života, zpíváme, džemujeme…No, prostě si užíváme přítomný okamžik.

Pocit jednoty se težko slovy vystihuje, ale je to essence výše popsaného, něco co bych přála všem jednou za život zažít na vlastní kůži. Prostředí Rišikéše nám to umožňuje a právem patří mezi 5 důvodů proč studovat jógu právě v Rišikéši neb jóga = jednota.

břeh ganga hra na kytaru rishikesh

Důvod č. 5 – Rišikéš, jóguj v nejbezpečnější části Indie 

Strach je hlavním nepřítelem číslo jedna většiny lidí, kteří sní o tom vyjet na kurz učitele jógy do Indie, a i já se tenkrát bála a o tom, Jak překonat strach z cesty do Indie píšu v lednovém článku. Cítím, že je třeba zmínit i ten důvod proč studovat jģu v Rišikéši a to, že městečko Rišikéš patří mezi nejbezpečnější lokality v Indii vůbec. Je to dokonce jedno z mála míst na světě, kde ještě najdeme životní styl bez drog, alkoholu a téměř se tu nejí maso. Rišikéš je pro hledače pravdy (Rishi) vlastního Bytí rájem. Vládne tu mír a klid.

Nebe na Zemi, Ráj to Rišikéš

Rišikéš je tedy alespoň pro mě, městem, kde je svět ješte v pořádku. Jeden druhému tu prokazujeme respekt, úctu, lásku, projevujeme upřímnou péči o druhého a opravdu si nasloucháme. Učíme se druhému a jeho situaci porozumět. Nesoudíme. Nezjištně se vzájemně podporujeme na cestě za našimi sny. Když uděláme chybu poučíme se zní a nehejtujeme se, učíme se pokoře. Tady jsou lidské hodnoty, přítelství, rodina, celkově vztahy ctnosti, které znamenají víc než moc a peníze.

Vše, co na cestě sebepoznání skrze jógu potřebuješ a na čem doopravdy záleží je v Rišikéši všem k dispozici. I tobě. Tak na co ještě čekáš?

Pomohl ti článek v rozhodování?

Víš o někom dalším, kdo si potřebuje udělat v hlavě jasno? Nasdílej článek na facebooku. Pomoz dalším lidem se konečně rozhoupat a vyrazit na cestu sebepoznání jógou do Rišikéše.

Lucie Meera Ji
Nořím se do hlubin svého těla a učím se rozumět jazyku, kterým ke mě hovoří. Inspiruju svou cestou druhé k tomu, aby se nebáli vystoupit z řady a dovolili si být více sami sebou. Věřím, že žití v Pravdě svého Bytí, péče o duši a tělo je klíčem ke zdraví a lékem na večnou nespokojenost dostupný všem a nestojí skoro nic - pouze naši pozornost a čas.
Komentáře