duvod proc studovat jogu v indii rishikeshi

5 důvodů proč studovat jógu v Rishikeshi

Když jsem se před rokem rozhodovala, kde kurzu učitele jógy absolvuji, dělala jsem rozsáhlý průzkum. Zabralo mi to téměř tři týdny (necelých 100 hodin) poctivého přehrabování v katalogu Book Yoga Retreats. Upřímně, měla jsem toho akorád tak dost na to, abych se na to vykašlala. Přitom stačilo jít na to selským rozumem. 

,,Kde pak se tradiční umění jógy asi tak zrodilo?“

Hmm, aháá, kdyť je to logické. Autentické prostředí hraje zásadní roli a já toužila potom zažít pravý nefalšovaný spirit jógy. Zvědomění si záměru cesty mi tenkrát pomohlo zúžit výběr na jedno konkrétní město bez mrknutí. A jak zní odpověď na otázku? –> v Rišikéš.

A důvod proč studovat jógu právě v Rishikeshi ?

,,Achjo“- povzdechla jsem si, to vážně musím jet do Indie? Upřímně, nechtělo se mi…vážně ne. Přiznávám, bála jsem se a hodně. O tom, Jak překonat strach z cesty do Indie píšu v lednovém článku. Teď ale pojďme pěkně zpět k tématu. Dnes uvedu 5 důvodů proč studovat jógu (kurz učitele jógy) právě v Rišikéši,  který ti ušetří moře času v rozhodovacím procesu a konečně se sbalíš na cestu.

Důvod č.1:  Autentické původní prostředí 

břeh řeka ganga rishikesh laxman jhula

Ať už si to přiznáme nebo ne, prostředí má na nás zásadní vliv. Pro mě osobně, je autentické prostředí vždy rozhodující a jedná-li se o tradiční umění, tak to platí dvojnásob, a proto jsem se i přes strach rozhodla pro Rišikéš – zde Riši, což v překladu znamená seeker, je ten kdo hledá pravdu, prožívá ji a sdílí ji skrze vlastní autentickou zkušenost s ostatními. Rishikesh nemá v názvu spojení se slovem Rishi náhodně, proto je naprosto idálním místem pro sebepoznání.

Riši tu začali s umění jógy a kultivovali ji k dokonalosti po celá staletí. Některé záznamy dokládají, že se tu praktikuje již 15.000 let, a tato moudrost se tu předává dodnes. Na českých i zahraničních webech jsem se mimo jiné dočetla, že se Rišikéši přezdívá Světové město jógy (world capital city of yoga). To mě osobně zavánělo komercí, avšak pro hluboké kořeny, a já veřím, že kořeny jsou něco, co ze Země nelze jen tak vytrhnout, jsem o Rišikéši jako o pravém místě, kde chci absolvovat kurz učitele jógy přestala pochybovat.

Vstupní brána do Garhwalu (Himalájů)

Když jsem vygooglila kde se Rishikesh svou polohou nachází, zatajil se mě dech. Páni, nachvíli jsem se zasnila. Zavřete si teď nachvíli oči a představte si spolu semnou, že se ocitnete v Himalájích a každé ráno vás probouzí paprsky vycházejícího Slunce nad zelenajícími pahorky. To, prostě nemá chybu! Co řikáte?

Dalším důvodem proč studovat jógu v Rishikeshi je posvátná řeka Ganga (Holy Mother Ganga Ji). Ganga tu protéká naprosto průzračná a dodává městečku neobyčejnou spirituální sílu. Břehy vymlela do podob poklidných pláží s jemným stříbrným pískem, a i přestože jsem mořemil a miluju vitamín Sea překvapivě rychle jsem přišla Ganze na chuť a oblíbila si její její společnost.

Důvod č. 2: Kultura, tradice a spiritualní prostředí

Sžít se s kulturou, ze které jóga vychází je stejně tak důležité jako prostředí. Rišikéš mám ráda proto, že nezapomíná na své kořeny a udržuje tamní tradici na živu. V tomhle bychom od něj jako národ mohli inspirovat. Spiritualní život je neoddělitelnou součástí denní rutiny.

Svátek tady připadá téměř na každý den, zkrátka každý den je důvod k oslavě a v Rišikéši se to krásně manifestuje. Dipa – přezdívá jí Indická máma, začíná nový den mini rituálem Puja. Tahle ranní rutina mě naprosto fascinuje. Na první pohled se mi zdálo, že to má co dočinění s náboženstvím Hindu. Po důkladném pozorování a vlastní zkušenosti jsem porozuměla jeho významu i síle, která se skrývá v prožívání spirituálního života, který nemá s náboženstvím naprosto nic společného, za to má co společného s námi – spojuje naše tělo s duší v jedno a cítíme se tak nějak celý, úplní a čistí.

Ceremonie Ganga Aarti 

V okamžik, kdy se poslední paprsky odrazí od hladiny řeky Ganga, rozhoří  se olejové lampy ve tvaru hada a brahmáni oděni do tradičního hávu performují specifický rituál za zpěvu mantry. Uctění řeky a poděkování za vše co lidem poskytuje se tu děje každý den a do Rišikéše kvůli tomu putuje stovky lidí z celéhé světa nezávisle na náboženském význání. Rozumějte, Ganga není jen řeka, Ganga je pro Indy matkou, která poskytuje život, zalévá záhony, sdružuje lidi pohromadě, odplavuje negativní myšlenky a očištuje každého, kdo z ní pije nebo se v ní koupe.

Atmosféra Ganga Aarti je naprosto jedinečná, zvláště Triveni Ghat a stojí za to, to aspoň jednou v životě zažít. Během kurzu učitele jógy (yoga teacher training) se této ceremonie tradičně zúčastníte. 😉 Takže o to nepřijdete.

Ganga dip – akt znovuzrození 

Jak už jsem předzmínila, do Rišikéše denně proudí stovky poutníků z celého světa, jenž věří v sílu posvátné řeky Ganga (Holy Mother Ganga ji) a chtějí v ní alespoň jednou za život smočit celé své tělo tzv. Ganga dip. Víte, říká se a Indové tomu fakt věří, že Ganga má sílu z člověka smít všechny jeho hříchy a očistit ho. To mě přišlo hodně nadsazené, jenže…když to nezkusím, tak jak to mohu dopředu odsoudit, že?

Ganga dip byl i na mém listu “chci jednou za život zažít…“a tak jsem i přes jistou skepsi neváhala a odevzdala jsem se řece naprosto celá. A jaké to bylo? Osvěžující a nabíjející neskutečnou energií. Jakoby mi řeka nalila do žil život. Cítila jsem se nepopsatelně štastná, doslova jsem se rozzářila. Efekt přetrvával do druhého dne. Osvěžit se nebo spočinout v Ganze třeba i půl hodinku bych popsala jako akt znovuzrození a doporučuji ho praktikovat denně, má blahodárné účinky na tělo a mysl.

Následující video vám pomůžeme udělat si jasnou představu o tom co výše popisuju a představí atmosféru městečka Rišikéš.

 

Důvod č.3: Navázání spojení sama se sebou

Možná jste si všimli, že lidskost je něco, co jde v dnešní době stranou, na čem vlastně vůbec nezáleží a média se tomu bežně vysmívají. Jako důkaz poslouží třeba jeden z dílů seriálu Ulice. Tak jaký pak máme mít my češi k sobě vztah?

Rishikesh je především učitelem, který mě láskyplně vede k návázání vztahu sama se sebou skrze přírodu. Dává mi prostor ponořit se hluboko do sebe, do ticha…A spolu s jógou oprášit zdravou morálku a etický kodex, začít pěstovat základní lidské hodnoty, které v dnešním západním světě tak postrádáme…

Důvod č.4: Síla komunity a jednota

Jóga je vášeň, vášeň která spojuje, spojuje nezávisle na barvě pleti či náboženském vyznání. V Rishikeshi se krásně manifestuje to, že jsme si všichni rovní. Jeden druhého přijímáme takového jaký je. Během kurzu učitele jógy si prožiješ léčivou sílu komunity, která tě na tvé cestě sebepoznání naprosto podporuje, jste jedna rodina. Den za dnem mizí odstup, limity vlastní mysli, stud, strachy z neúspěchu (nejen) při závěrečných zkouškách, protože už víte, že v tom nejste sami, že všichni jsme na stejný lodi a bude-li třeba, jeden druhému vzájemně pomůžeme. Na to se tady můžete vždy spolehnout.

Přátelství na celý život 

Ještě před 9 měsíci pro mě bylo vážně těžké navazovat kontakt s novými lidmi a udržovat kontakt s blízkými. Zrovna dvakrát toho nenamluvím, radši sedržím v pozadí a pozoruji. Jenže v Rišikéši je to semnou až překvapivě jiné. Jde mi to přirozěne a stává se to pro mě normální. Čím to je?

Člověk se tu uvolní. Nikam nespěchá, má čas na druhého. Na ulici se srdečně s úsměvem na tváři pozdravíme Namsté, zeptáme se jeden druhuhé jak se máš, prostě jen tak z čistého zájmu. Běžně se mi stává, že druhý den společně s nově nabitými přáteli posedíme na břehu řeky Gangy, vyprávíme si příběhy ze Života, zpíváme, džemujeme…No, prostě si užíváme přítomný okamžik.

Pocit jednoty se težko slovy vystihuje, ale je to essence výše popsaného, něco co bych přála všem jednou za život zažít na vlastní kůži. Prostředí Rišikéše nám tady umožňuje a je to jednoznačně hlavní důvod proč studovat jógu právě v Rishikeshi, neb jóga = jednota.

břeh ganga hra na kytaru rishikesh

Důvod č. 5 – Rishikesh, jóguj v bezpečné části Indie 

Strach je hlavním nepřítelem číslo jedna většiny lidí, kteří sní o tom vyjet na kurz učitele jógy do Indie, i já se  tenkrát bála…Proto je třeba zmínit, že Rishikesh patří mezi nejbezpečnější lokality v Indii vůbec. Je to dokonce jedno z mála míst na světě, kde ještě najdeme životní styl bez drog, alkoholu a téměř se tu nejí maso. Rishikesh je pro hledače pravdy (Rishis) vlastního Bytí rájem, nebem na Zemi. Vládne tu mír a klid.

Rishikesh je především, tedy alespoň pro mě městem, kde je svět ješte v pořádku.  Jeden druhému prokazujeme respekt, úctu, lásku, projevujeme si upřímný zájem a péči a opravdu si nasloucháme. . Učíme se druhému a jeho situaci porozumět.Nesoudíme. Vzájemně se nezjištně podporujeme na cestě za našimi sny. Když uděláme chybu poučíme se zní a nehejtujeme. Tady přátelé, mezilidské vztahy a hodnoty znamenají všechno.

Vše co na cestě sebepoznání skrze jógu potřebuješ a na čem doopravdy záleží je v Rishikeshi všem k dispozici. I tobě. Tak na co ještě čekáš?

Pomohl ti článek v rozhodování?

Víš o někom dalším, kdo si potřebuje udělat v hlavě jasno? Nasdílej článek na facebooku. Pomoz dalším lidem se konečně rozhoupat a vyrazit na cestu sebepoznání jógou do Rishikeshe.

Lucie Štancová
Nořím se do hlubin svého těla a učím se rozumět jazyku, kterým ke mě hovoří. Inspiruju svou cestou druhé k tomu, aby se nebáli vystoupit z řady a dovolili si být více sami sebou. Věřím, že žití v Pravdě svého Bytí, péče o duši a tělo je klíčem ke zdraví a lékem na večnou nespokojenost dostupný všem a nestojí skoro nic - pouze naši pozornost a čas.

Jak překonat strach

Jednoduché cvičení, se kterým dáš sbohem  strachu z cesty do Indie jednou pro vždy i TY!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů