chronicka zacpa jak z toho ven

Chronická a habituální zácpa, jak z toho ven

Je “normální“, že se ti ráno nechce na velkou. Nejde ti to. Když během dne přijde volání přírody, většinou ho ignoruješ. Zrovna nemůžeš. Pracuješ nebo někam spěcháš.  Či se stydíš, že tě přítel, který leží vedle v posteli náhodou uslyší, jak trůníš do mísy. Když už se to přeci jen povede, mrtě se u toho nadřeš. Dlouho na záchodě sedíš, zatínáš zuby, pěsti, tlačíš až ti vytrysknou slzy.

Píšeš podobnej příběh? 

Chronická a habituální zácpa je stav, ve kterým se mnoho z nás nachází. Na názvu samotném už tak moc nezáleží. Je to velký problém. I já si tím prošla. Dlouho jsem s chronickou zácpou bojovala. Několikrát selhala, abych našla způsoby, jak z toho ven a změnila své návyky a tím i kvalitu života.

*ber prosím na vědomí, že níže popsané neslouží jako náhrada lékařské péče, pouze jako inspirace na základě mé praxe

Ano, mám zácpu

Sebe-přijetí je prvním krokem ke změně. Zácpa je fakt, kterej se těžko popírá. Zácpa ti otravuje život a ty, ho pak můžeš “otravovat“druhým svými “toxickými náladami“. To zní tvrdě, říkáš si. Avšak podrob analýze to, jak se chováš během dne, když se ráno nevyprázdníš. Jsi tak docela bez energie. Flustrovaný. Unavený. Podrážděný. Nesoustředěný. Nafouklý. Zamračený. Přitom si toho ani nemusíš být vědom. Docela jsi si na to zvykl. Přijde ti to normální…

Ptej se sám sebe PROČ?

Sebereflektuj. Analyzuj příčinu. Odhal chyby ve svém jednání. Hledej způsoby nápravy.

Přijmi za svou zácpu zodpovědnost 

Zácpu jsem si přivodil sám, svým jednáním. Jsem za ní zodpovědný. Nikdo jiný. Přestávám být obětí. Příjímám za sebe a své zdraví zodpovědnost. Přijímám roli tvůrce nové reality – život bez zácpy.

Sebevzdělávej se! 

Jaká je tvá tělesná konstituce? Víš, jak funguje tvoje trávení, vstřebávání, vylučovací systém? Jak o něj pečovat, aby ti dobře sloužilo? Jak a čím ho podporovat? Začni se o to, co se děje ve tvém těle zajímat, hned!

Stávej se vědomým pozorovatelem

Zaměř pozornost na sebe! Buď si vědom toho, co děláš. Jak se dnes cítíš.

Byl si na velký? Ano/ne? Jak to šlo? Těžko. Skoro vůbec. Proč to nešlo? Jaká byla stolice? Tvrdá/bobkovitá/normální/žádná. Pozoruj to. Zaveď si diář, pokud ještě žádnej nemáš. Veď si záznamy o tom jak se vyprazďnuješ. Klidně zaveď deník určený jenom na to.

Na netu je spoustu návodů Jak na zácpu

Ale klíčový řešení k tvojí zácpě držíš v rukou jsi TY sám. Tvoje znalost o sobě. Tvoje sebe-vědomí.

Pozn.: Jeden čas jsem si dokonce mimo zápisník do klasickýho plánovače zakreslovala značku ve formě známýho emotikona – vysmátýho ho*vna x počet za den. 😀

Klidně si klepej na čelo. Říkej si, jak je divný vést si záznamy o svý stolici, ale je to cenný materiál. Buduješ si tím všímavost. Sebevědomí. Sebepoznáváš se tím. A časem se ti to bude hodit k vytvoření vlastní strategie, která tě dostane ze zácpy ven ač už své pomocí či s pomocí odbornou.

12 tipů Jak na chronickou zácpu

Vstávej brzo ráno 

Je potřeba si uvědomit, že tvoje tělo se řídí biologickými rytmy. V čase od 5-7 ráno se ti naprosto přirozeně chce na záchod. Příroda tě vzbudí. Nebo se o to aspoň snaží. Nenásilně. Velice jemně. Nepotřebuješ dokonce ani alarm. Funguje to bezvadně. Ale tobě se tak brzo vstávat většinou nechce. Vyčůrat se, to ještě jo. A pak zas šup zpátky do postele.

Vnímej hlas svého těla

Je potřeba si vypěstovat citlivost k tomuhle super biologickýmu budíku. Přestat ten vnitřní hlas ignorova!

Přiznám se, že i já mám někdy období, kdy se mi fakt nechce z postele (hlavně v  zimě) kvůli tomu, abych si ‚jen’došla na velkou. Ale máme možnost volby. Cítit se otrávený, zacpaný, nafouklý, zaprděný, podrážděný, začít tak den na ho*no a spolehlivě ho otrávit dalším lidem a nebo si pěkně odpustit, uvolnit místo nové energii, cítit se svěže, uvolněně, vesele…

Před/po experiment

Doporučuju podstoupit sebe-experiment, ať získáš vlastní zkušenost a prožiješ ten protiklad. Pak se ptej:

Jakej vnímám rozdíl, když si ráno zajdu a když ne? Jak se pak cítím? Zapiš si to do deníku.

Za čas, pokud vytrváš, tak jako já, dáš přednost tomu prostě vstát a dojít si na záchod.

Pokud tedy netrpíš v roli oběti rád. 🙂

Vyprázdni se a s klidem se vrať do postele cítíš-li to tak

Dřív jsem dělala tu chybu, že jsem se až moc upínala na to, že když nastartuju den (kopnout do sebe víc jak půl litr teplý vody mě probudí), tak nemůžu vrátit to do postele, ale musím začít svůj den. Což je samozřejmě blbost, limit kterje jsem sama sobě dala. Takže, postarám-li se o vyprázdnění, ‚splním hl. úkol rána ‚ a mám chuť ještě polehávat, ať už proto, že je venku počasí na postel nebo mám chuť se pomazlit s mužem, v klidu si to dovolím. Funguje to…

Ráno vypij dostatečný množství vody

Tlak. To je to, co ráno potřebuješ. Sedni si do dřepu. Neusrkávej. Kopni to do sebe na ráz.

Kolik sklenic vody? Zaexperimentuj. Já piju 3 sklenice vody o teplotě těla. Méně mi nefunguje. Sám si najdi, co ti vyhovuje. Zkus, ale nepřeháněj (víc jak litr bych v bežný rutině nepila) mysl na svůj žaludek. Do vody lze přidat citron/trochu soli/jablečný ocet. Slaná voda vytváří osmózu, což je super, ale je potřeba vychytat množství, aby jsi si neoddělal ledviny. Doporučuju ze dřepu ještě chodit v jóga pozici jako vrána po místnosti sem a tam, to pomůže vodě dostat se kam má a vyvolá to pořádný tlak, a to chceme.

Zacvič si 

Po ránu bejváme spíš smrsklý. Je potřeba se protáhnout. Do výšky. Do strany. Vyvěsit v předklonu. Rotovat v trubu. Vytáčet tělo do strany.

Protáhni si páteř a aktivuj trávení. Cviky který se dělají při očistný metodě šhánkaprakšalána ti budou k užitku. Voda se dostane do všech záhybů a pomůže ti snáze vyloučit toxický odpad.

Uvolni řitní svaly 

Zasedni si mezi paty, pravý palec ať překrývá levý. Dlaně spočiň na stehnech. Propni lokty. Srovnej páteř. Vytáhni hlavu. Ramena od uší. Soustřeď se na dech. Trošku se zakloň do zadu. Vajrasana. Zavři oči a nalaď se na svůj anální otvor. Trochu ho stáhni, víc stáhni a nejvíc stáhni. Pak trošku povol, ještě víc povol a nejvíc povol. Opakuj 5-10x.

Uvolni hráz 

Pak dej nohy od sebe, předkloň se, předloktí propnuté dlaně opři o kolena. Zavři oči. Soustřeď se na hráz. Trochu stáhni, víc stáhni a nejvíc stáhni. Pak trošku povol, ještě víc povol a nejvíc povol.

A takhle to pěkně opakuj aspoň 5-10x, každý den. Učís se tím oddělovat a stahovat správný svaly. Uvolňovat a stahovat. To se ti na záchodě bude hodit.

Vydechuj do prázdna, nadechuj do plna u všeho co děláš

Všímej si toho, jak dýcháš během dne. Dýcháš spíš pusou nebo nosem? Dýcháš do podkliček? Do plic? Do břicha? Je tvůj dlouhý, krátký? Povrchní, hluboký? Zapiš si to do diáře.

To jak dýcháš, souvisí s tám jak se (ne)vyprazdňuješ

Je potřeba se opět naučit dýchat nosem, vědomě a do břicha. Ano, opět. Bo jsi to zapomněl. Dechem masíruješ vnitřní orgány. Dech řídí tekutiny v těle. Pohyb střev. Tradiční čínská medicína to krásně popisuje.  Trénuj dech denně. Kdykoliv. Kdekoliv.  Má to zázračný účinky. Pokud máš zájem o mp3 nahrávku techniky dechu, napiš mi email.

Naolejuj si anální otvor a konec tlustého střeva

Rada k nezaplacení. Fakt!

Vyprdni se na lékařský čípky a pořiď si kvalitní olej v bio kvalitě. V ašrámu jsem dostala doporučení na Neemový. Buď si kup hotový nebo si vyrob vlastní. Neemovej prášek už dneska běžne seženeš v bezobalový prodejně. Stejně tak lahvičku z tmavýho skla s širším hrdlem, tak širokým aby se ti tam vešel ukazováček. Olej např. slunečnicový zrovna tak.

Kdy a jak používat?

Večer a ráno. Namočím ukazováček levý ruky do oleje a po první článek prstu nenásilně vsouvám do konečníku. Dýchám u toho vědomě, plně. Jemně masíruju zevnitř dokola dokud se analní otvor neuvolní (neroztáhne). To je znamení, že to stačí.

Přestaň používat toaletní papír

Druhá rada k nezaplacení!

Když jsem byla v Indii, bežným standardem bylo, že záchody maj zabudovanou umělohmotnou dlouhou tenkou trysku, kterou si konečník krásně omyješ – levou rukou smozřejmě.

Vím, málo kdo z nás má doma bidet. Ale sprchovou hlavici má snad opravdu každý.V ašrámu jsem dostala doporučení odšroubovat sprchovou hlavici a proudem vody si anální otvor omýt.

Využij toho, až ti dojde toaletní papír, nekupuj další. Svědění zadku a začínající hemeroidy za dva týdny úplně ustanou. Jako bonus ušetříš sebe, peníze i přírodu. Vyzkoušeno praxí 🙂

Voda, voda, voda

Pít dostatečné mnozštví tekutin a taky je konzumovat. Postarej se ať tvůj jídelniček obsahuje položky, které obsahují vodu. Zelenina. Polévky. Hlavní jídlo by se mělo skládat z 30% z vody, 30% pevné hmoty a zbytek je rezervuj pro vzduch. Projdi si svůj jídelníček. Veď si záznam o tom, kolik toho vypiješ a co jíš.

Dělená strava

Stravitelnost při chronické zácpě hraje významnou roli. Čím jednoduší jídlo, tím lepší. Já se držím zásady, nekombinovat sacharidy s proteniny. Kombinuju protein + zelenina nebo sacharid a zelenina. Ovoce jím zvlášť. Je to malá jednoduchá věc, která tělu ulehčí.

Lžíci tuku do jídla

Jíš zdravé tuky?

Z vlastní zkušenosti doporučuju konzumovat lžíci kvalitního tuku s každým jídlem. Do hotové obilné kaše. Polévky. Do hotového jídla. Rostlinný za studena lisovaný či živočišný – ghí nebo sádlo. Střídat to. Vyber si, co ti vyhovuje. Dbej na kvalitu. Rozhodně na sobě nešetři. Najdi si svého producenta/výrobce/farmáře třeba na Scuk.cz. Kdo maže, ten se*e.

Jez vědomě

Nenetrávená potrava patří mezi hlavní příciny zácpy. Opět se uč jíst. Ideálně rukama. Když je to možné. Aktivuješ tím trávení. Očima vnímej barvy. S každým soustem si radši zavři oči. Ochutnávej. Ptej se v duchu, jakou to má chuť. Pomlaskávej. Uřívej si radost z jídla. Řádně žvýkej. Tuhou stravu ztekuti a tekutou stravu poválej v puse. Jez ideálně tichu. Telefon nech klidně v kapse.

Vnímej signál v těle, který ti říká: ,,Jsem sytý‘‘.

Žaludek potřebuje místo taky pro vzduch. Naplníš-li ho po okraj stravou stane se ti, že se natrávenina dostane do jícnu. Bude tě pálit žáha. Nebo se zkrátka nebudeš citit dobře.

Proč? 

Přebytek jídla tlačí na bod, který vyvolává bolest hlavy, migrénu. Taky vytváří tlak na ostatní orgány. Přebytek jídla ve střevech hnije, otravuje krev, okyseluje jí, způsobuje kožní problémy. Z dlouhodobého hlediska vyvolává chronické onemocnění mezi nimi i právě zácpu.

Kolik toho teda mám snít?

Podle ajurvédy je to množství, které se ti vejde do obou dlaní, když je dáš k sobě do tvaru misky = osobní porce. To zhruba odpovídá velikosti ze 75% plného žaludku. Obecně platí jíst míň je víc než přejídání se. Pravdou je, že přejídání je další problém, kterýmu často většina z nás čelí a se zácpou úzce souvisí. Pokud se přejídáš, tady máš ode mě 5 jednoduchých tipů, jak s přejídáním s dalším jídlem přestat. 

Sklon, úhel, tlak

Když jsem se poprvé v Turecku setkala s WC typu díra v zemi, vyděsilo mě to. V Indii, Číně jsem si čím dál víc vážila takový možnosti. Ale proč naše kultura nepodporuje zdravé vyprazďnování fakt nechápu. A klepu si na čelo, když vidím ty keramický mísy, který jsou mnohdy tak vysoký, že nám nedovolují se pořádně opřít do pat.  A přitom je to táák důležitý aktivovat reflexní zóny tlustýho střeva, aby jsme se zdravě pořádně vypráznili. Nyní se na netu daj najít různý dřevený stoličky, já osobně používám širokej kýbl, kterej zastane stejnou funkci.

Ale na WC mimo domov žalostně postrádám nějakou podložku pod nohy. Jó, kde jsou ty časy, kdy jsme si bezstarostně stáhli  kalhoty, zadřepli mezi stromy a ani né mrknutím oka se vyprázdnili.

Postoj, posed 

Uvědomuj si, jak přes den stojíš, jak sedíš. Pokud nosíš zadek vyšpulený, zácpě se v tobě daří. Uč se stát vzpříměně kdykoliv, kdekoliv je to možné. Zakotvi si chodidla do země. Propni kolena. Aktivuj stehna. Stáhni řiť. Podsaď pánev. Vytáhni hlavu. Sroluj ramena do zadu a odtáhni je od uší. Vytahuj krk a bradu mírně směrem k hrudi.

Chce to čas, praxi

Někomu to půjde hned, někomu ne. To je v pořádku. Žádnej stres. Až uslyšíš vnitřní volání na velkou, čapni příležitost a jdi to zkusit. Neotálej. Na WC tomu dej čas a plně dýchej. Dech ti pomůže se uvolnit, rozevřít anální otvor a gravitace taky pomůže. Když se to nepovede, nevadí. Půjde to přístě. Je potřeba to trénovat.

Óm Tat Sat

ओम् तत् सत्

 

Lucie Meera Ji
Nořím se do hlubin svého těla a učím se rozumět jazyku, kterým ke mě hovoří. Inspiruju svou cestou druhé k tomu, aby se nebáli vystoupit z řady a dovolili si být více sami sebou. Věřím, že žití v Pravdě svého Bytí, péče o duši a tělo je klíčem ke zdraví a lékem na večnou nespokojenost dostupný všem a nestojí skoro nic - pouze naši pozornost a čas.
Komentáře