Jak vstat i v 5 rano s radosti

Jak vstát i v 5 hodin ráno s radostí

Jak jste na tom se vstáváním? Vstáváte na první zazvonění nebo budík odkládáte? V kolik vstáváte? ptala jsem se dneska lidí na facebooku.

Jen vyjímečně se najde někdo kdo vstává i v 5 ráno s radostí. Jsou tu i tací, jenž jsou rychlejší než budík a dokonce pak litují, že vstali dřív, páč si mohli o 15 minut přispat. Nadvětšina populace má problém vůbec vstát z postele, budík odkládají minimálně jednou až třikrát…

Pravda o ranním vstávání

‚‚Ranní ptáče dál doskáče‘‘ tak zní jedno staré české přísloví. Uvědomujeme si vůbec, jak hluboký v sobě nese význam?

Pokaždé, když zmáčkneme tlačítko odložit, odmítáme tím svůj život, svůj den, to že se do něj probudíme a přetvoříme ho podle svých představ k obrazu svému, prožít ho s radostí.

Jen si představte, kolik negativní energie vysíláme, když svůj den začínámes nechutí. Jakobychom vedli vnitřní dialog s budíkem a v moment, kdy začne řinčet, reagovali asi takhle:,,Sakra, už je to tady, je 5 ráno,  zase musím vstávat, chci ještě spát, aspoň deset, dvacet nebo třicet minut“ a tím říkali NE svýmu životu.

Ráno dělá den 

Když do světa vysíláme, že si ještě ráda přispím ochuzujeme se tím o energii. O motivaci. O osobní sílu. O radost, a to nepříznivě ovlivňuje celý náš den. Naopak, vstanu-li brzy ráno třeba i v 5 hodin s radostí, natěšená na to co mě čeká, s nějakým konkrétním cílem, nový den prožívám s nadšením. Lépe  zvládám stres. Jasněji uvažuji. A co jest nejdůležitější, cejtím se spokojeně, štastně. 

Už jen díky změně přístupu k rannímu vstávání změníme naprosto všechno ve svém životě. Tím jsem si naprosto jistá. A nemyslete si, že to tvrdím jenom já, ale tvrdí to i významní, úspěšní  lidé jako je Bill Gates, Deepak Chopra, Dalajláma, Albert Einstein, Aristoteles, Swami Satynanda Saraswati i Oprah Winfrey.

Jak vstat brzo rano z postele

Otázka k zamyšlení

Pokud si každý den přispáváte do poslední vteřiny než budete muset zas do práce, kterou vlastně ani neděláte rádi a potom dorazíte domu vyčerpáni, ulehnete na sedačku k televizi, kde strávíte zbytek dne až do omentu kdy zase jdete spát a tak pořád dokola, tak:

Kdy tedy chcete získat potřebné vlastnosti, dovednosti, díky nímž dosáhnete udržitelného zdraví, spokojenosti, úspěchu a svobody po které z hlouby duše toužíte? 

Neexistuje lepšího dne k rozhodnutí změnit svůj postoj k brzkému ranní vstávání a tím změnit i svůj život k lepšímu než je právě dnes!

Kolik hodin spánku vlastně potřebujeme?

Neexistuje jasně danné číslo, které by vyjadřovalo jak dlouho člověk potřebuje spát. Je to individuální. Já osobně se cejtím vyspaná po 5,5 – 6, 5 hodinách a někdo by mohl tvrdit, že potřebuje minimálně 9 hodin, aby se cejtil fresh.

Podle Národní nadace pro výzkum spánku jistý výzkum ukazuje na to, že spát dýl jak děvět hodin přímo  souvisí se zvýšenou úmrtností, ba dokonce vědci našli souvislosti mezi depresí a dlouhým spánkem. Jelikož na internetu existuje celá řada mnohy protichůdných výzkumů, neberte to jako dogma, zkoušejte a najděte si svou vlastní pravdu.

S pomocí různých experimentů jsem časem došla k tomu, že ve většine případech velkou roli hraje především naše vnitřní přesvědčení o tom, kolik hodin spánku vlastně potřebujeme.

Ranní sebe-sabotáž 

Věříte-li tomu, že potřebujete spát minimálně 8 hodin a nedostane-li se vám toho, například jsi jdete lehnout pozdě večer,  kouknete na hodinky a zbývá vám jen 6,5 hodiny spánku a vy prostě potřebujete těch svých 8 hodin, jinak se budete cítit unavený, nevyspalí. Hádejte, co se asi tak stane, až vám v těch 5 hodin ráno začně zvonit budík?  Co, vás jako první napadne?

Jak tedy vstávat i v 5 ráno s radostí?

Mysl je velmi silně propojena s tělem a já silně přesvědčená o tom že převezmeme-li zodpovědnost za svůj život, dostane se nám do ruky moc naučit se svou mysl ovládnout, i to, že se každý den i v těch 5 ráno probudíme s radostí, plní energie a s nadšením do nového dne bez ohledu na to, v kolik jsme šli spát a jak dlouho jsme spali.

Tím chci říct, že podstatné je vstávat s nějakým určitým cílem – tedy né protože musíme, ale proto že doopravdy chceme – a každý den se sobě věnovat aspoň hodinku, tomu co nás baví, tomu co máme a děláme rádi, tomu co bude rozvíjet naši osobnost, tomu co nám pomůže prožívat mimořádný život – naplněný život.

6 kroků k rychlému probuzení i v 5 ráno s radostí –  pro chronické odkladače

Kdyby nebylo promyšlené strategie, kterou se vám rozhodnu představit, tak do dneška spím klidně do 8 do rána a držela bych se svýho starýho přesvědčení, že přece nejsem žádný ‚ranní ptáče‘.

Asi semnou budete souhlasit, že nikdo nemá rád ranní vstávání, ale ten kdo si ráno přivstane se pak prostě cejtí mnohem líp a má více času na sebe. Brzké vstávání, obzvlášť s nějakým cílem, mě oosbně vždycky po ránu nastartuje, dodá mi sílu na celý den a je to prostě radost, i když vyjímečně jsou i dny, kdy se mi vážně nechce a i to je v pořádku.

Krok č. 1 – Před spaním si zformuluj svůj záměr 

V knize Zázračné ráno Hal Elrod uvádí, že to, na co myslíme večer před usnutím, je obvykle to první, na co myslíme, když se ráno probudíme. Možná to znáte, večer se hrozně moc těšíte až druhý den pojedete třeba na hory nebo poletíte do Asie na dovolenou a samým vzrušením skoro nemůžete usnout. V 5:00 ráno zazvoní budík a vy s nadšením vyskočíte z postele, hned, vůbec nad tím nepřemýšlíte…

Naopak, další večer myslíte na to, že druhý den ráno musíte brzo vstávat, navíc jdete spát hrozně pozdě, spočítáte si, že na spánek máte už pouhých 5 hodin, máte pocit, že se pořádně nevyspíte a ráno se probudíte zničení…

Klíčem tedy je před spaním zformulovat nějaké pozitivní očekávání do následujícího dne

A co tedy před spaním zformulovat?

Podporujícím se může stát i jedno ze cvičení, kterým podle indických dochovaných spisů Džagannáthatantry aktivuje naše pravědomí . Zde uvádím jedno z nejzákladnější:

Večer si stanov přesnou hodinu, kdy se ráno chceš probudit. Soustřeď se, usni a ráno se tak probuď! 

Pozitivní očekávání tedy bude znít následovně:

Zítra se probudím přesně v 5:00 odpočatá, plná energie s nadšením do nového dne, kdy se zase o krok blíž posunu ke svému cíli.

Zdá se vám to směšné? Nevěříte si v tom? Tady je ode mě malý tip. Zkuste s tím experiementovat pravidelně o víkendu, kdy víte, že ráno nikam vstávat nemusíte a tedy i kdyby to s tím ranním vstáváním bez budíku náhodou nevyšlo, tak se nic závratného nestane.

Krok č. 2 – Odneste si budík co nejdál od postele

Pokud jste to ještě nezkusili, položte si budik na stolek v jiné místnosti, než ve které spíte za předpokladu, že ho odtamtud uslyšíte. Ba dokonce je to zdravý prospěšné, elektronika v ložnici nemá co dělat. Nechat mobil co nejdál od postele mě spolehlivě naučilo opustit komfortní zónu vyhřáté postele a uvést tělo v pohyb.

Říká se, že pohyb probouzí energii, takže když se z postele vyhrabete pomůže vám to se přirozeně probudit, pokud je venku ješte tma, rozsviťte si po probuzení světlo, to by mělo fungovat zaručeně.

Krok č. 3 – Ráno si opláchněte obličej studenou vodou

,,Jó, to není dvakrát příjemný“ uznávám, alepodle ajurvédy, je to velice efektivní způsob, jak probudit svůj nervový systém.

Pokud by vás tenhle argument neuspokojil, studená voda má blahodárné účinky na pleť, osvěží a prokrví ji a dodá ji mladivství vzhled, má anti-aging efekt, lepší? Obličej včetně očí oplachuji celkem 7x. Proč 7x?  Protože přesně tolik je energetických center – čaker v našem těle a btw v ajurvédě je číslo 7 symbolem naděje a úspěchu.

Krok č. 4 – Očištěte si jazyk

Asi byste teď spíš čekali, že je čas se konečně napít. Jenže, podle starého učení o životě je třeba prvně odstranit toxiny ama z povrchu jazyka, které se tam přes noc nahromadily. Na očistu jazyka tzv. Jihva Shodhana používám lžičku z nerezový oceli ve velikosti o něco menší šíře mého jazyka. Dnes je možné sehnat i všelijaké plastové škrabky, podle mudrce Gherandhy Samhity je ideální ze stříbra či z mědi.

Vnitřní stranu lžičky mírně přitlačím na kořen jazyka a táhnu až ke špičce, zopakuji celkem 7x. Jihva Shodnahana šatkarma stimuluje vnitřní orgány, rychle prokrví nervová zakončení jazyka a propojí se s mozkem. Navíc tento krok postupem času přispěje k odstranění nežádoucího pachu z úst, tomu říkám win-win.

Krok č. 5 – Vypijte 2-3 sklenice teplé vody 

Po průměrnej 8 hodinách spánku se probouzíme mírně dehydratovaní. Tělo přes noc uklízí, na povrchu sliznic leží spousty odpadu, který je potřeba spláchnout a vyloučit z těla ven. Okolo 5. ráno začíná být aktivní tlusté střevo, hlasí se o potřebu se vyprázdnit. Právě proto se nám tak hrozně moc chce brzo ráno na záchod, jenže kdo z nás vstává podle biologických hodin, jde vykonat potřebu a zahájí svůj den? Hm?

Z vlastní zkušenosti doporučuju vypít 2-3 sklenice čerstvý (nikoliv odstátý přes noc) teplý vody, né horký, ale zas né vlažný a to tak ryhle, jak to jen dokážete. Doslova tím, jak se říká protáhnete trubky, vyvoláte tlak na střevo a bude se vám brzo chtít na velkou.

Pokud se vám nechce, doporučuju si během pití sednout tzv. na bobek, tlak vody spolu s dřepem vyvolá správný tlak, podpoří peristaltiku a půjdeto mnohem snáz.  Když né dnes, tak zítra či pozítří, uvidíš, chce to čas…

Pokud bychom to neudělali, toxiny by v nás stály, tlely, hnily a dostaly se zpět do krve, otravovalaly nás i náš dech a působily únavu. Po úspěšném zvládnutí se člověk cejtí mnohem lehčí, uvolněnější, spokojenější a připravenen na poslední krok.

Krok č. 6 – hoďtě se do sportovního 

V neposlední řadě mi pomáhá se ráno převlíct do toho v čem cvičím. Volný triko, legíny. Bez ranní meditace a serie Pawanmuktanasana si svůj den už ani nedokážu představit. A když se na to náhodou někdy vykašlu a ono  to není na škodu se na to občas vykašlat,  ještě ten den pocítím rozdíl v energii oproti předchozímu dni, a není to jen můj pocit, i kolegové si toho všímají, až mě překvapuje jak jsou ke mně vnímaví.

Ranní cvičení totiž navozuje fyzickou, mentální i emoční formu vítězů, díky tomu pak projdeme den s grácií, využijeme svůj plný potenciál,  získáme mnohem lepší výsledky v tom co jsem si zadali za cíl dne.

Celkově nám to pomůže cejtit se líp a do prostoru vysílat pozitivní energii.

Jděte do toho, vstaňte v 5 ráno s radostí i Vy 

Však si to vyzkoušejte sami na sobě a porovnejte den, kdy vstanete brzo, uděláte výše zmíněné kroky a vyjdete vstříc novému dni s úsměvem na tváři plní energie s dnem, kdy odkládáte budík, povalujete v posteli, jak nejdýl si to dovolíte, bez cíle, bez řádné očisty, bez cvičení. Zdůraznuji, že je potřeba zkoušet, neb každý jsem jiný, na každého platí něco jiného.

Budu ráda, když se o výsledek svého experimentu podělíte dolů do komentáře či přispějete vodou do mlýna vlastními tipy.

Namastaey!

Lucie Meera ji

Lucie Meera Ji
Nořím se do hlubin svého těla a učím se rozumět jazyku, kterým ke mě hovoří. Inspiruju svou cestou druhé k tomu, aby se nebáli vystoupit z řady a dovolili si být více sami sebou. Věřím, že žití v Pravdě svého Bytí, péče o duši a tělo je klíčem ke zdraví a lékem na večnou nespokojenost dostupný všem a nestojí skoro nic - pouze naši pozornost a čas.
Komentáře