Věřím, že pravdivé poznání sebe sama je podmínkou k dosažení udržitelného zdraví, spokojenosti a naplněného života. 

Vím to proto, že potlačení vlastní autenticity mě kdysi stálo zdraví...


Věřím, že pravdivé poznání je podmínkou k dosažení udržitelného zdraví, spokojenosti a naplněného života. 

Vím to proto, že potlačení vlastní autenticity mě kdysi stálo zdraví

...


Fascinuje mě síla lidského potenciálu a život sám


Většinu svého života jsem zasvětila studiu různých metod, jak nastavit v těle přirozenou rovnováhu. Už jako málé dítě jsem se válela v encyklopediích o lidském těle a v TV hltala Byl jednou jeden život. V 15ti letech jsem se začala hlubinně zajímat o řeckou a indickou filosofii, lidskou psychologii a pravidelně se účastnila seminářů osobního rozvoje. Ve škole večná outsiderka, introvertní knihomolka, která si libuje v experimentování svých poznatků jak na sobě, tak i spolužácích.

V 17ti letech mě zastavila akutní primoinfekce. Trpěla jsem na stěhovavé bolesti a křeče celého těla. Nemohla jsem spát ani vstát z postele. Západní medicína mi nebyla sto schopná pomoci a k mému údivu ani stanovit diagnózu. Neexistoval žádný lék. V absolutní bezmoci, jsem se sebe ptala:„Tak a co budeš dělat teď?“

 

„Je čas převzít za sebe a své zdraví zodpovědnost!“ - Lucie Štancová

Pochopila jsem, že můj obranný systém je v háji. Googlila jsem o holistickém přístupu léčby, zhltala desítky (ne)medicínských knih a absolvovala hned několik sebezkušenostních výcviků, kurzů a seminářů.

Pustila jsem se do intenzivního sebepoznávání. Rekonstruovala jsem to, kdo vlastně jsem. Čím více jsem se blížila k sobě a učila se zdravě žít v souladu se svou přirozeností, tím lépe jsem se cítila až mé potíže zcela vymizely. Zázrak? Né tak docela...

V roce 2012 jsem se oddala celostní terapeutické práci s tělem. Rukama vyprávěla léčivé příběhy bezeslov a ladila lidi na vlnu pohody. Více než 5 let jsem se učila naslouchat potřebám moderního člověka a praxí porozuměla, co nám lidem chybí a chybělo to i mě...


Lhůta platnosti mého současného života vypršela

 


Už delší dobu jsem pociťovala, že sama sebe opět ztrácím - pracovně jsem vyhořela. Ptala jsem se častěji a častěji: „Kdo jsi, a co od života vlastně chceš?“

Den za dnem ve mě sílila nutkavá potřeba žít v Pravdě. Vřítila se do mýho života a nechtěla čekat na žádný AŽ budu kariérně na vrcholu. Chtěla abych udělala tlustou čáru a obrátila list „teď“! 

Přátelé mi říkali:„Ty ses dočista zbláznila!“ a taky že jo, pověsila jsem terapeutickou činnost na hřebík, sbalila si svejch pár švestek do několika krabic od banánů, zbytek věcí věnovala na charitu a z velkoměsta se vrátila zpět do rodné vsi...

„Dej si závazek a pro změnu pečuj o sebe, o své tělo a duši“

 

Přihlásila jsem se na Pražskou vysokou školu psychosociálních studií, abych se naučila rozumět, pojmenovávat a komunikovat ven ty pochody v těle, jež ke mě promlouvaly. Vzdělání v psychoterapii dávalo mým dosavadním znalostem o těle nový rozměr a bylo mi rovněž silnou oporou v období mé existenciální krize, chutnou potravou, jež sytila moji duši...

Tou dobou jsem dobrovolně působila v projektu Bylinková Terapie. Uplatňovala jse zde své přirozené schopnosti: naslouchat, porozumět, jít k jádru problému a navrhovat autentická řešení v souladu s klientem a na míru potřebám zákazníka. Zrodila se tu má nová profese - Ideamaker a já si plnila další sen. 

S projektem jsem se naprosto sžila. Navíc jsem se naučila rozumět rytmu přírody, kdy a jak užívat sílu bylin v samoléčbě, výrobě bylinných elixírů pro zdraví a krásu dle tradičních receptůr staroslovanských předků...


Ptala jsem se:,,Co je smyslem života?''

 


V té době pětadvacetiletá, opět fascinovaná východní mystikou, jsem sebrala odvahu a letěla si pro odpověď 5.386km do Rišikéše (Rishikesh, India) - kolébka jógy. V zeleném předhůří himalájském u posvátné řeky Ganga jsem strávila 28 dní. Učila jsem se tu starodávné vědě o životě, o Jednotě v Dualitě i Ajurvédě u indických Mistrů.

Probouzela se z transu digitálního světa do vědomí skrze disciplínu, denní praktikum technik za účelem dosažení rovnováhy a harmonizace ve všech aspektech Bytí: fyzickém, vitálním, emocionálním, psychickém i spirituálním.

Od té doby rozděluji svůj život na období: před a po józe...

„Místo abyste citovali Buddhu, buďte Buddhou, buďte „probuzeným člověkem", což slovo buddha znamená.“  - Eckhart Tolle

Dalo by se říct, že čím víc jsem se vnitřně blížila něčemu jako je ticho a ticho se stávalo mou přirozenou součástí, tím více jsem se dostávala do stavu, který bych klidně mohla nazvat probuzenost.

Terminologie C.G.Junga, se mi zdá přesnější, ten říká že:,,Člověk se takzvaně stává sám sebou. Víc a víc je tím, kým vždy byl a kým vždy bude.''

 ‚‚Jóga je víc než tělesné cvičení, je to cesta sebepoznávání a vede k sjednocení. Je to věda, věda proto, že je třeba ji studovat. Ucelený nástroj, metoda osobního rozvoje, vše v jednom.‘‘

Protože mě jóga nadchala, a já se chtěla do toho světa jógy ponořit hloubš, čerpat ze zdroje, nasát ji, do Rišikéše  jsem se vrátila - žít a spolupracovat jako Ideamaker na rozvoji jogové školy, a vlastně udělat takovej průzkum nejen o józe, ale celkově o tomto odvětví. 

Nápad super. Dobrodružnej. Ale narazila jsem. Postupem času jsem zjištovala, že Indové ještě nejsou připraveni jít cestou new age marketingu, kterej stál na otevřeným sdílení know-ho mimo třídu. Spolupráce mě vyčerpávala, nepřinášela mi radost. A tak jsme se v dobrém rozešli.

Větší smysl jsem viděla v tom, setkávat s těma studentama/absolventama jogových škol, kterých jsem denně potkávala desítky, stovky, z celýho světa v doopravdicky si s nima povídat. Prostředí Riškéše bylo otevřený. Trávila jsem víc a víc času po kavárnách či u řeky Gangy a naslouchala těm příběhům, leckdy až niterným voláním, který stály za tím životním rozhodnutím udělat v životě změnu - vydat se na cestu sebepoznání do Indie a absolvovat kurz učitele jógy.

Zajímala mě jejich zkušenost, se školou, s kurzem, co jim to dalo, v čem je to posunulo a co se vlastně naučili. No, a protože jsem si tim kurzem taky prošla, a už tenkrát jsem vnímala, že ten kurz učitele jógy je něco mnohem víc než to, že dostanu oprávnění k tomu učit jógu po celým světe, se kterým si můžu honit ego, došlo mi, že ten název může být třeba pro někoho zavádějící.

Kurz učitele jógy není jen pro ty co maj v plánu učit, ale že je to vlastně sebezkušenostní výcvik, výcvik v tom jak bejt sám sebou, v souladu, v souladu i s druhýma, že je jóga ucelený systém, nástroj osobního růstu, dostupnej úplně každýmu, a to mě nadchlo. Nadchlo mě to tak, že jsem dostala chuť se o tom bavit víc. Sdílet své poznání s dalšíma lidma a šířit ho dál různými formami, ať už skrze blog, tak skrze sociální sítě či podcast.

Téma sebepoznání je pro mě hluboký, vlastně docela intimní, a protože mi tady v Česku po návratu z Indie chyběla komunita lidí, taková která jeden druhého přijímá takového jaký je a vzájemně se podporu a pracuje na stejném cíli, tak jako jsem to zažila v Rišikéši, přenesla to do onlinu, a založila jsem podpůrnou skupinu Sebepoznáním ke zdraví a spokojenosti |Jóga & osobní rozvoj, kde především inspiruji svou vlastní cestou a ukazuji jógu z různých úhlu pohledu, především psychoterapeutického a vědeckého.

O pár měsíců se zrodil další zdroj informací - podcast MEERA, který osvětluje, co to jóga doopravdy je a skrze příběhy druhých i mé vlastní posluchače noří do zážitku s kurzem učitele jógy v Indii a vlastně nenásilnou formou edukuje, zprostředkovává osvědčené informace nejen od studentů, ale také od učitelů, provozovatelů a zakaldatelů jogových škol nejen v ČR, ale i v Indii.

Nechť ať si každý udělá svůj vlastní názor na to, jestli je jóga cesta, kteoru se chce vydat. Vizí je, ty, co se pro jógu rozhodnou inspirovat a na této cestě podpořit. Podpořit ve studiu jógy na rodný hroudě i přímo u zdroje - v Indii.  Abyste si splnili sen a do Rišikéše se odvážili vyjet. Věnovali si čas, absolutně se do sebe ponořili. Naučíli se užívat své tělo a rozumět jazyku kterým duše skrz něj promlouvá a vlastně i v tom, abyste nikdy nepřestali v sobě objevovat tu krásnou záhadu jménem Život. 

Cílem projektu Návod k pouŽITÍ je zazežhnout ve vás plamen, probouzet touhu po sebe-poznání a duševním rozvoji. Obnovit zdravý přirozený vztah Člověka k sobě, druhým, Přírodě a Vesmíru, obnovit péči o tělo a duši.

Jsem přesvědčená, že Bytí sama sebou je klíčem ke zdraví i lékem na věčnou nespokojenost. Je dostupný každému i tobě a nestojí téměř nic - pouze pozornost a čas...

 

Hledáte v současné době oveřený zdroj inspirace i akční kroky na své vlastní cestě vnitřní transformace? Opravdu chcete změnit svůj dosavadní životní styl? Připojte se ještě DNES ke komunitě stejně naladěných lidí, je to ZDARMA.