Věřím, že pravdivé poznání sebe sama je podmínkou k dosažení udržitelného zdraví, spokojenosti a naplněného života. 

Vím to proto, že potlačení vlastní autenticity mě kdysi stálo zdraví...


Věřím, že pravdivé poznání je podmínkou k dosažení udržitelného zdraví, spokojenosti a naplněného života. 

Vím to proto, že potlačení vlastní autenticity mě kdysi stálo zdraví

...


Fascinuje mě síla lidského potenciálu a život sám


Většinu svého života jsem zasvětila studiu různých metod, jak nastavit v těle přirozenou rovnováhu. Už jako malé dítě jsem se válela v encyklopediích o lidském těle a v TV hltala Byl jednou jeden život.

V 15ti letech jsem se začala hlubinně zajímat o řeckou a indickou filosofii, lidskou psychologii a pravidelně se účastnila seminářů osobního rozvoje. Ve škole věčná outsiderka, introvertní knihomolka, která si libuje v experimentování svých poznatků na sobě a spolužácích.

V 17ti letech mě ve studiu SŠ zastavila akutní virová primoinfekce neznámého původu. Trpěla jsem na stěhovavé bolesti a křeče celého těla. Migrény. Nemohla jsem téměř spát a častokrát ani vstát z postele vyčerpáním. 

Západní medicína nebyla sto schopna najít příčinu. Dle nich neexistoval žádný lék. ,,Budete se s tím muset naučit žít, slečno‘‘ řekli mi. V absolutní bezmoci, jsem se sebe ptala:„Tak a co budeš dělat teď?“

 

„Je čas převzít za sebe a své zdraví zodpovědnost!“ - Lucie Štancová

Pochopila jsem, že můj obranný systém je v háji. Googlila jsem o alternativním přístupu léčby. Zhltala desítky (ne)medicínských knih a absolvovala hned několik sebezkušenostních výcviků, kurzů a seminářů.

Pustila jsem se do intenzivního sebepoznávání. Rekonstruovala jsem to, kdo vlastně jsem. Odhazovala nefunkční masky a role. Čím více jsem se blížila k sobě a učila se žít v souladu se svou přirozeností, tím lépe jsem se cítila až mé potíže zcela vymizely. Zázrak? Né tak docela...

V roce 2012 jsem se oddala celostní terapeutické práci s tělem. Rukama vyprávěla léčivé příběhy bezeslov a ladila lidi na vlnu pohody.

Více než 5 let jsem se učila naslouchat potřebám dnešního člověka a praxí porozuměla, co nám lidem chybí a chybělo to i mě...

lucie stancova zivotosprava a funkcni lifestyle

Lhůta platnosti mého současného života vypršela

 


Už delší dobu jsem pociťovala, že sama sebe opět ztrácím - pracovně jsem vyhořela. Ptala jsem se častěji a častěji: „Kdo jsi, a co od života vlastně chceš?“

Den za dnem ve mě sílila nutkavá potřeba žít v Pravdě. Vřítila se do mýho života a nechtěla čekat na žádný AŽ budu kariérně na vrcholu. Chtěla abych udělala tlustou čáru a obrátila list „teď“! 

Přátelé mi říkali:„Vždyť ty ses dočista zbláznila!“ a taky že jo, pověsila jsem terapeutickou činnost na hřebík, sbalila si svejch pár švestek do krabic od banánů, zbytek věcí věnovala na charitu a vrátila se zpět k Přírodě -k 'prostému' životu na vesnici...

„Dej si závazek a pro změnu pečuj o sebe, své tělo a duši“ - Lucie Štancová

Přihlásila jsem se na Pražskou vysokou školu psychosociálních studií, abych se naučila rozumět, pojmenovávat a komunikovat ven ty pochody v těle, jež ke mě promlouvaly.

Vzdělání v psychoterapii dávalo mým dosavadním znalostem o těle nový rozměr a bylo mi rovněž silnou oporou v období mé psychospirituální krize kterou jsem procházela. Chutnou potravou, jež sytila moji duši...

Tou dobou jsem dobrovolně působila v projektu Bylinková Terapie. Uplatňovala jsem zde své přirozené schopnosti: naslouchat, porozumět, jít k jádru problému a navrhovat autentická řešení v souladu s klientem a na míru potřebám zákazníka. Zrodila se tu má (s) nová profese - Ideamaker.

S projektem jsem se naprosto sžila. Navíc jsem se naučila rozumět rytmu přírody, kdy a jak užívat sílu bylin v samoléčbě, výrobě bylinných elixírů pro zdraví a krásu dle tradičních receptůr staroslovanských předků...


Ptala jsem se: ‚‚Co je smyslem života?‘‘

 


V té době pětadvacetiletá, opět fascinovaná východní mystikou, jsem sebrala odvahu a letěla si pro odpověď 5.386km do Rišikéše (Rishikesh, India) - přezdíváno World Capital of Yoga.

V zeleném předhůří himalájském u posvátné řeky Ganga jsem strávila 28 dní. Učila jsem se tu starodávné vědě o Životě, o Jednotě v Dualitě i Ajurvédě u indických Mistrů.

Probouzela se z transu digitálního světa do vědomí skrze disciplínu, denní praktikum technik za účelem dosažení rovnováhy a harmonizace ve všech aspektech Bytí: fyzickém, vitálním, emocionálním, psychickém i spirituálním.

Od té doby rozděluji svůj život na období: před a po józe...

„Místo abyste citovali Buddhu, buďte Buddhou, buďte „probuzeným člověkem‘‘, což slovo buddha znamená.“  - Eckhart Tolle

Dalo by se říct, že čím víc jsem se vnitřně blížila něčemu jako je ticho a ticho se stávalo mou přirozenou součástí, tím více jsem se dostávala do stavu, který bych klidně mohla nazvat probuzenost.

Terminologie C.G.Junga, se mi zdá přesnější, ten říká že:,,Člověk se takzvaně stává sám sebou. Víc a víc je tím, kým vždy byl a kým vždy bude.''

 ‚‚Jóga je víc než tělesné cvičení, je to cesta, cesta sebepoznávání. Ucelený systém, metoda osobního rozvoje, věda, kterou je třeba studovat‘‘ - Lucie Štancová

Protože mě jóga nadchla a já se chtěla do toho světa ponořit hloubš, čerpat přímo ze zdroje, rozuměj nasát ji, do Rišikéše jsem se vrátila - žít a spolupracovat jako Ideamaker na rozvoji jogové školy, a vlastně udělat takovej průzkum nejen o józe, ale celkově o tomto odvětví. 

Nápad super. Zní to dobrodružně, ale narazila jsem. S postupem času jsem zjištovala, že Indové ještě nejsou připraveni jít cestou info marketingu, kterej stál na otevřeným sdílení know-ho mimo třídu. Spolupráce mě tak spíš vyčerpávala, nepřinášela mi radost a tak jsme se nakonec v dobrém rozešli.

Téměř ze dne na den jsem se ocitla bez práce, finační rezervy jsem skoro vyždímala a zdálo se, že budu muset Rišikéš opustit před vypršením víza. Obepsala jsem několik dalších škol s nabídkou spolupráce, ale neúspěšně. 

V tu dobu jsem pochopila, jak důležité místo v životě zaujímá sdílení kritických situací a zakusila  opravdovou štedrost, laskavost a podporu již mi poskytla indická rodina, u které jsem měla tu čest bydlet.

Po měsíci úmorného vedra, kdy se nedalo dělat nic jiného než přežívat v kombinaci s úzkostí z té situace se ve mě zrodilo řešení...

Uviděla jsem potenciál v setkávání se se studenty/absolventy jogových škol, kterých jsem denně potkávala desítky. Stovky. Z celýho světa. Potenciál v tom, si s nima doopravdicky povídat, mnohem víc než v tom, opět spolupracovat s nějakou jogovou školou.  

Prostředí Riškéše tomu bylo otevřený. A tak jsem trávila víc a víc času po kavárnách či u řeky Gangy a naslouchala těm příběhům, leckdy až niterným voláním, který stály za tím velkým rozhodnutím udělat v životě změnu - vydat se na cestu sebepoznání do Indie a absolvovat tu kurz učitele jógy.

,,Zajímala mě jejich zkušenost: se školou, s kurzem. Ptala jsem se, co jim to dalo, v čem je to posunulo a co se vlastně naučili.‘‘

No a protože jsem si tim kurzem taky prošla (a né jednou) a už tenkrát jsem vnímala, že 200-h Yoga Teacher Training Course je něčím mnohem víc než tím, že dostanu oprávnění k tomu učit jógu po celým světe, se kterým si pak můžu honit ego... došlo mi, že: ten název může být třeba pro někoho zavádějící,  

sebepoznanim ke zdravi joga a osobni rozvoj komunita fb

že kurz učitele jógy není jen pro ty, co maj v plánu učit. Že je to vlastně sebezkušenostní výcvik, výcvik v tom Jak bejt sám sebou v souladu, v souladu i s druhýma. Že jóga podle Patandžaliho je uceleným systémem. Mýma očima dokonalý nástroj osobního růstu a prevence zdraví, dostupnej úplně každýmu a to mě nadchlo.

Nadchlo mě to tak moc, že jsem dostala chuť se o tom bavit víc. Sdílet své poznání s dalšíma lidma, šířit ho dál různými formami: blog, přednášky, sociální sítě, komunitu na FB či podcast.

Téma sebepoznání je pro mě hluboký, docela intimní a proto, že mi tady v Česku po návratu z Indie chyběla komunita lidí, taková která člověka přijímá a respektuje takového jaký je, vzájemně se podporuje, pracuje na stejném cíli (tak jak jsem to zažila v Rišikéši), přenesla jsem to do onlinu a založila podpůrnou skupinu Sebepoznáním ke zdraví a spokojenosti.

O pár měsíců na to se zrodil navazující projekt - podcast MEERA, který osvětluje, co to jóga a kurz  jógy doopravdy je skrze autentické příběhy ze života. Posluchače noří do zážitku právě s kurzem učitele jógy v Indii a zároveň edukuje, jak na to.

Zprostředkovává osvědčené informace nejen od studentů, ale také od učitelů, provozovatelů a zakladatelů jogových škol v Indii i ČR. Dá vám vše potřebné k tomu, aby jste si udělali vlastní obrázek a názor na to,  jestli je jóga cesta, kterou se chcete vydat.

Vizí podcastu bylo ty z vás, který se pro cestu jógy rozhodnou inspirovat a podpořit. Podpořit ve studiu jógy na rodný hroudě i přímo u zdroje - v Indii.  Podpořit v tom, abyste si i vy splnili ten sen, kterej mnoho z vás o Indii má a do Rišikéše se odvážili vyjet na vlastní pěst a překonali ten ochromující strach, který vám v tom brání.  

Celkově v tom, abyste si věnovali čas a absolutně se do sebe ponořili. Naučíli se užívat své tělo v souladu s jeho přirozeností a rozumět jazyku, kterým ta duše skrz to tělo k vám promlouvá. Podpořit v tom, abyste v sobě nepřestali objevovat tu mystickou záhadu jménem Život, nepřestali experimentovat a vyhmatávat si vlastní zkušenost - autentickou. 

Mou misí zde v této inkarnaci je zdá se, předat vám do rukou moc - nástroje prevence a funkční živosprávy. Zazežhnout plamen (tapas), probouzet touhu po sebe-poznání (swadhyaya) a duševním rozvoji. Obnovit morální a etické hodnoty (yama & nyama), zdravý přirozený vztah Člověka k sobě, druhým lidem, ke Světu, Přírodě, Vesmíru a obnovit péči o tělo a duši.

Jsem přesvědčená, že víra v to, co nás přesahuje, převzetí zodpovědnosti za svůj život, jasný záměrBYTÍ SAMA SEBOU v čase TEĎ A na místě TADY jsou klíčem ke zdraví i lékem na věčnou nespokojenost.

Je to dostupné každému i tobě a nestojí téměř nic - pouze tvou pozornost a čas.

Hledáte v současné době ověřený zdroj inspirace i akční kroky na cestě vnitřní transformace? Opravdu chcete změnit svůj dosavadní životní styl?