zmena navyku

Změna návyku trvá přibližně 66 dní

Už uběhl asi měsíc, od doby, co jsem vytvořila PDF 6kroků, jak ovládnout chutě na sladké. Dnes bych na to navázala změnou návyků, bo jsem si vědoma toho že, společnost nás naprogramovala tak, abychom si mysleli, že jakmile je něco na začátku obtížné a to platí i pro změnu návyků, tak je něco špatně a je lepší s tím přestat.

Chce to koule

Proto se spousta lidí předčasně vzdá a se změnou návyku neuspěje. Žije dál průměrný konzumní život, hraje roli oběti, postupuje vzhůru na žebříčku civilizačních nemocí a stává se ne-mocným klientem farmaceutického průmyslu.

Změna návyků je pro ty, co se hned neposerou

Naprogramovat si nový návyk tedy vyžaduje odvahu vylézt z komfortní zóny, nezlomný přesvědčení, že to dokážeš a taky neobvykle silnou náturu. To vše je součást tvé přirozené výbavy. Stačí to jen začít využívat ve vlastní prospěch.

Proces automatizace návyků

Podle Robina S. Sharmy, se dá proces změny nového návyku rozdělit na tři fáze. Fáze destrukce, zakotvení a integrace.

FÁZE 1: Destrukce starého návyku

pro zakotvení jakéhokoliv nového návyku je potřeba zničit ten starý, aby bylo možný ten nový – podporující – zdravý prospěšný nastavit.

Prvních 22 dní se tedy dá přirovnat k mírnému mučení, je opravdu těžké nechat v sobě zemřít vzorec chování, který ti ač negativně, tak přesto po nějakou dobu “dobře“ sloužil.

,,Pokud by to zpočátku nebylo těžké, nešlo by o skutečnou – hodnotnou – a cennou změnu.’’ 

Nenech se proto zastrašit, když se ti zdá obtížný se sladkým po jídle (či čímkoliv jiným) přestat. Je to normální proces. Pokračuj vytrvale dál ve svém snažení.

FÁZE 2: Zakotvení nového návyku

když ustojíš počáteční destrukci, čeká tě tvorba nových nervových spojení

Nutkání to vzdát bude ještě silnější než v první fázi. Můžeš procházet různými výkyvy nálad. Cítit flustraci, stres a zmatek. Když osvojuješ nový zvyk/chování, celá struktura mozku prochází dramatickými změnami, vytváříš nové dráhy.

Může se ti zdát, že to o co se snažíš, je čiré bláznovství. Budeš toužit po tom dát si oblíbenou sladkost. Můžeš mít pocit, že se vše rozpadá. Ale je to pouhá iluze. Ač to v druhé fázi vypadá chaoticky, 

,,Ve veškerém chaosu je tajný řád.’’ 

C.G.Jung

vše se skládá dohromady – do nového lepšího celku a ty rosteš směrem vzhůru. Nenech se tedy mást svými smysli a zastrašovat Egem, které se bojí ztráty zavedeného pohodlí starého zvyku. Věř, že se to zlepší. Vždy. 

FÁZE 3: integrace nového návyku

Prošel jsi rozkladem, zvládl chaos a nyní si mnohem silnější, věrnější svému pravému Já. Nový zvyk/chování, na kterým jsi pracoval se plně integruje na – psychické, fyzické, spirituální, emocionální úrovni. Stává se normou. Návyk je tvou druhou přirozeností. Super, že?

Vytrvalost je klíčem k mistrovství, na to pamatuj

Pokud jsi chutě na sladké dosud neovládnul, je to proto, že jsi se ke změně ještě neodhodlal. Pokud ano, tak si u toho nezůstal dost dlouho, aby se změna propsala na všech 5 úrovní – neurobiologie, fyziologie, psychologie, emocinality a spirituality. Dej novému návyku čas.

Podle odborníků z Londýnské university trvá ukotvit nový návyk přibližně 66 dní. Takže, né abyste toho po několika dnech, týdnech či dvou měsících, nechal. Vydrž u svého nového návyku alespoň těch zmíněných 66 dní. Ať se děje cokoliv! 

Primárním smyslem života je růst, využívat svůj potenciál. Každodenní cvičení technik popsaných v pdf, tě dovede k mistrovství – tvoje chutě na sladké ovládneš, věř tomu, věř soběVytrvej!

Potřebuješ jít víc do hloubky?

Pokud cejtíš, že tvůj život potřebuje komlexní změnu, že potřebuješ vyladit i další části, nastavit si opravdu funkční styl, který tě každý den podpoří na tvé cestě za tvými sny. Máš-li chuť se obklopit lidmi na stejné vlně a získat mou osobní podporu, připoj se do online kurzu Prokousej se ke zdraví. Tam se dozvíš, jak na to a půjdeš do akce.

Lucie Meera Ji
Nořím se do hlubin svého těla a učím se rozumět jazyku, kterým ke mě hovoří. Inspiruju svou cestou druhé k tomu, aby se nebáli vystoupit z řady a dovolili si být více sami sebou. Věřím, že žití v Pravdě svého Bytí, péče o duši a tělo je klíčem ke zdraví a lékem na večnou nespokojenost dostupný všem a nestojí skoro nic - pouze naši pozornost a čas.
Komentáře